Petr Gruber

spisovatel

Petr Gruber

O mě

Narodil jsem se v Hodoníně 9. dubna 1963 a vyrůstal v Rybářích.

Moje rodina zde žije přibližně 200 let, a patříme k těm, kteří Hodonín  pomáhali utvářet.

Do základní školy jsem chodil na tzv. „gotwalďák“. Ukončil jsem ji v roce 1978 a nastoupil na SPŠ v Břeclavi, protože mým snem bylo stát se strojvedoucím, jako můj otec, a železnice mě přitahovala stejně jako generace dědečků před ním, kteří tam pracovali v různých funkcích.

Po ukončení SPŠ jsem byl „odvelen“ na základní vojenskou službu do Michalovců, na poddůstojnickou školu, a po jejím absolvování jsem byl převelen do Benešova u Prahy k bojovému útvaru jako střelec – operátor BVP.

Po vojně jsem nastoupil do hodonínské elektrárny jako strojvedoucí a později směnový vedoucí. Pracoval jsme tam až do její tzv. privatizace a v roce 1995 jsem odešel. Následně jsem působil v několika soukromých organizacích.

V roce 2001 jsem nastoupil službu u Policie ČR v odboru „Cizinecká policie“. „Odšlapal“ jsem si pět let v přímém výkonu a během služby jsem vystudoval pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. S dosaženým vzděláním jsem se ucházel o místo vyučujícího na střední policejní škole a dva roky jsem přednášel taktiku policejního zákroku a použití zbraně a cizineckou problematiku. Po této době se naskytla možnost přejít na funkci preventisty a tiskového mluvčího na policejním prezidiu v kanceláři náměstka policejního prezidenta pro „Službu kriminální policie a vyšetřování“. Po ukončení této funkce jsem se vrátil zpět do role vyučujícího na policejní škole. Službu jsem ukončil v roce 2010 v hodnosti kapitána.

Během služby jsem absolvoval několik stáží v zahraničí. Výhodou byla znalost tří světových jazyků (N, A, R). Z německého jazyka mám mezinárodní zkoušku „Goethe institut“.

V současné době se zabývám historií (zvláště hodonínska a Moravy) a píši knihy. Dvě jsme již vydal a rozepsány jsou další dvě. První kniha je humoristický román o základní vojenské službě v letech normalizace (Dva roky záklaďákem, aneb jak to bylo doopravdy). Druhá kniha je také román a ukazuje život v česko – německých rodinách v době druhé světové války     ( Voják Říše a svědomí).

Spolupracuji s Českou televizí a během několika týdnů bude vysílán pořad Historie cs. s podtitulem „Češi ve Wehrnachtu“, kam jsem byl pozván. Zároveň koncipuji scénář k připravovanému dokumentárnímu a publicistickému seriálu, který by se měl začít realizovat během příštího roku.

Přednáším na základních i středních školách a gymnáziích, v knihovnách a pořádám výstavy s rozdílnou tématikou. Pro nestátní instituci pracuji jako lektor vzdělávání v kurzech pro nezaměstnané.

V tomto roce jsme s několika přáteli založili občanské sdružení „Prskavka“, které se orientuje na adresnou pomoc zdravotně postiženým. Naší první akcí bude překonání národního rekordu (téma zatím neprozradím) dne 12.12. 2013 na náměstí v Hodoníně. Účastníků by mělo být kolem 700 a výtěžek půjde na nákup slepeckého psa, jehož cena se pohybuje kolem 200 000,- Kč.

Jsou zváni všichni, kteří chtějí pomoci svým spoluobčanům v jejich těžkém údělu.

Více zde: http://gruber-petr.webnode.cz/o-me/

 

Nejnovější knihy autora