Zdeněk Zůna

fotograf

Zdeněk Zůna

Jeho energii, bystrý mozek a optimismus mu mohou závidět mnohem mladší ročníky. Se svým fotoaparátem kolem krku neúnavně zaznamenává kulturní i společenské dětí v Berouně.

Je členem klubu Berounští fotorici, na svém kontě má řadu výstav, cen za své snímky a nyní i Cenu města Berouna.

Na slavnostním večeru zavzpomínal i na své fotografické začátky.

„Svůj první fotoaparát jsem dostal v útlém věku. Pamatuji si, že jsme šli na procházku do Zahrady Kinských a já jsem fotografoval Hradčany. Na snímku byly, ale rozmazané," popisoval svou první fotografii Zdeněk Zůna.

Ačkoli se v Berouně nenarodil, osud ho sem v roce 1967 zavál a svůj život tak už neodmyslitelně propojil s místními obyvateli a samotným děním.

Zachytil na svých snímcích i důležité milníky dějin. Ve své obsáhlé sbírce fotografií najdete například snímky z okupace Varšavskými vojsky v roce 1968, zachytil také revoluční rok 1989 a demonstrace, stávky a setkání lidu na dnešním Husově náměstí v Berouně. „Byla to zvláštní doba. Musím přiznat, že mě dodnes překvapuje to zaujetí, jaké jsem viděl na tvářích mladých lidí a studentů. Nás dospělé to až zahanbovalo," vzpomíná na sametovou revoluci Zdeněk Zůna.

V současné době také rozhodně nezahálí. Jeho fotografie objevíte například na výstavách, ale také v publikacích věnovaných Berounu.

Nejnovější knihy autora

BEROUN

deset zastavení na procházce královským městem
Jan Velíšek
Vladimír Kasl
Jiří Semrád
Zdeněk Zůna

Malá monografie města Beroun


Jan Velíšek
Vladimír Kasl
Jitka Krásová
Daniel Kreissl
Jiří Semrád
Lucie Suchá
Zdeněk Zůna