Templáři v zemích českých králů / ČECHY

Kameel Machart, Marie Holečková, Templarius Bohemicus
Templáři v zemích českých králů / ČECHY

  • formát: 225 x 210 mm
  • rozsah: 160 stran
  • vazba: šitá
  • datum vydání: 2009

Praha, Uhříněves, Mladá Boleslav, Písek, Litoměřice, Poděbrady, Cheb ale i Nižbor, Lemberk, Švihov, Rabštej (jako představitelé nejstarších královských hradů) a stovka dalších pozoruhodných míst v Čechách, je historiky i laickými badateli označována za působení dávného a tajemného řádu templářů. Je podivuhodné, jak tato tradice, byť mnohdy postavená pouze na pověstech a bájích, stále přetrvává.

Publikace upoutá pozornost čtenářů zajímajících se o nedostatečně prozkoumané, mnohdy tzv. „tajemné“ kapitoly starších českých dějin, k nimž působení templářského řádu a jeho dramatické osudy bezpochyby patří, a tuto pozornost si jistě udrží svým živým jazykem a téměř „napínavým“ způsobem, jímž autor líčí postup studia nejrůznějších pramenů a úvahy, jimiž dospívá ke svým závěrům. Tím kniha splňuje nároky, které se běžně kladou na populárně naučná díla. Zároveň však takto zaujatému čtenáři poskytne velké množství informací, rámec podobných publikací v mnoha ohledech překračující.

První oddíl knihy seznamuje se vznikem, působením, vnitřním životem řádu, symboly, regulemi atd. a posléze s pohnutými okolnostmi zrušení řádu. Dalším přínosem je soupis 67 dobových listinných dokumentů a jejich komentář.

Za přehledem zpráv o templářích v českých kronikách následuje nejpřínosnější část knihy, nazvaná autorem „Seznam všech míst, která kdy byla … v souvislosti s templáři zmíněna … s uvedením na míru pravou“, s podtitulem, že jde o jakousi (opět komentovanou) inventuru celkem 247 lokalit spojovaných s templáři v historických zemích Koruny české. Seznam je velmi přehledný, nápaditý, originální, s exaktním přístupem k rozboru pramenů, což jistě ocení každý čtenář i případný zájemce o další studium.

Cenné jsou také přehledné seznamy sídel řádu, velmistrů a dalších hodnostářů i chronologický přehled dějin řádu a zejména potom rozsáhlý (400 položek čítající) soupis literatury a pramenů.

Čtenáři se mohou těšit i na další ohlášená autorova díla, ať již jde o úplný překlad řádové řehole, templářské pověsti aj.

V Praze, prosinec 2008,

Věra Beránková, Karel Beránek, pracovníci SÚA Praha v. v.

 

Berounští nakladatelé pokřtili knihu o Templářích

Templáři - křest - Nakladatelství MachartBerounská nakladatelství Machart a MH slavnostně představila čtenářské obci unikátní knižní projekt mapující působení templářského řádu v Čechách a na Moravě. Další svazek knihy Templáři v zemích českých králů - tentokrát věnovaný aktivitám tajemného řádu na území Moravy - byl slavnostně pokřtěn v autentickém prostředí vinařských sklepů v Čejkovicích, kde Templáři působili. 

Stalo se tak 8. dubna při příležitosti konání mezinárodní konference o rytířských řádech, která v Čejkovicích probíhala a nad níž převzal odbornou garanci Historický ústav Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a Moravské zemské muzeum Brno. Hostiteli konference se staly Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo.
 
Slavnostního křtu se zúčastnil autor knihy Templarius Bohemicus (na snímku v templářské zbroji) a také berounští nakladatelé knihy Marie Holečková a Kameel Machart. Úlohy kmotra se ujal Pavel Pastorek, ředitel vinařského družstva Templářské sklepy Čejkovice (na snímku vpravo). "Realizací této mezinárodní konference i podporou vydání knihy o Templářích pokračujeme v myšlence seznamovat veřejnost s historií Templářů a jiných řádů. Dalším záměrem do budoucna, který vzešel z konference, je vybudovat a otevřít muzeum templářských rytířů," uvedl Pavel Pastorek.
 
"O Templářích bylo v minulosti vydáno mnoho knih, ale žádná z nich se nevěnuje aktivitám templářského řádu na našem území tak důkladně a podrobně, jako tato knižní novinka," uvedl nakladatel a zároveň autor grafické úpravy knihy Kameel Machart. (tz) 
 

číst více

Autoři knihy

Další knihy autorů

Ležela kočka s andělem

a jiné prózy pro dospělé

Praha templářská

a Řehole spolubojovníků templu

Podobné knihy

Pihoun od Slavoše


Kameel Machart
Karel Paták

Malá monografie města Beroun


Jan Velíšek
Vladimír Kasl
Jitka Krásová
Daniel Kreissl
Jiří Semrád
Lucie Suchá
Zdeněk Zůna

Doba zkoušek a naděje

deník děkana Františka Wonky z let 1938 - 1945
František Wonka

Sága rodu Křížů

druhé berounské reminiscence
Rudolf Kadeřábek